Elevens val-dagar

Nu har vi haft 3 härliga elevens val-dagar tillsammans i hela Öst F-3. Barnen har fått göra egna val och utifrån dessa har vi satt ihop så att de skulle få möjlighet att prova på det de är nyfikna på.

En del barn har varit ute i skogen en hel dag där de har gått tipsrunda samt täljt, grillat korv och pinnbröd. Man kunde välja att tillverka och måla egna Mandalas. En station har varit att göra egen musik och spelat olika kortspel. En annan station har varit att sy filtisar. Man kunde välja att vara en författare och skriv egna böcker. Sista stationen har varit programmering där barnen har lärt sig att programmera i programmen ScratchJr och Cargo-Bot.

img_3217 img_3218 img_3219 img_3222 img_3223 img_3224

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*